TŘEBÍČ - HORKA - DOMKY

Název

TŘEBÍČ - HORKA - DOMKY

Popis

Horka-Domky (obě části názvu jsou pomnožné, tedy genitiv je „Horek-Domků“) jsou část města Třebíče. Nachází se zde především bytové a rodinné domy. Poté také pár bývalých podniků a nově zde vzniká i průmyslová zóna. Vyrábí se zde autobusy firmy TEDOM. V části obce žije přibližně 7 600 obyvatel.
V oblasti tzv. Boroviček bylo v roce 2017 instalováno lanově hřiště pro děti.
V Horce-Domcích se nachází i budova tzv. kremlu, tj. dřívější sídlo OV KSČ v Třebíči, pozdější kulturní budova Fórum. Budova byla postavena mezi lety 1983 a 1985, předána městu Třebíči byla v prosinci roku 1989.

Alzheimer Centrum Třebíč
V bývalé oční klinice v roce 2019 vzniklo Alzheimer Centrum Třebíč.
V roce 2017 má vzniknou na Demlově ulic z bývalé tzv. oční školy budova pro chráněné bydlení handicapovaných osob. V centru mají žít klienti s lehčím stupněm postižení, kteří se o sebe s dohledem asistenta postarat. Náklady na přestavbu mají dosáhnout 14 milionů Kč.

Historie a název
Osada Horka stála vedle osad Třebeč, Stařička a Radostín již před založením benediktinského kláštera. Osady Horka, Stařička a Radostín patřily k farnímu kostelu sv. Trojice. Přestože Stařička a Horka byly přifařeny ke kostelu sv. Martina, zachovaly si dlouho své zvláštní posvícení a pouť u sv. Trojice. Původní osada Domky náležela klášteru, později splynula s městem a přešla pod městskou jurisdikci.
Český statistický úřad uvádí v Registru sčítacích obvodů a budov u názvu skloňování, které odpovídá tomu, jako by obě části názvu byly pomnožné, tj. bez Horek-Domků, ovšem jako by první část nebyla ženského rodu, jak je u podobných místních názvů obvyklé (k Horkám, s Horkami), ale jako by byla středního rodu, tedy od slova Horko (k Horkům, s Horky). U slova Domky uvádí v 6. pádě pouze tvrdý tvar Domkách. Adolf Kubeš v roce 1904 však zmiňoval Horku v jednotném čísle („Jestiť to asi táž Horka, kterou klášter Třebický r. 1225 vyměnil s vesnicemi Hatlebici a Kozochovici.“). V roce 2017 bylo na jižní části městské části u polikliniky Vltavínská otevřeno bludiště v kukuřici.
Mezi občany města Třebíče se pro místní část používá pouze názvu Domky.
Mezi lety 2020 a 2021 by za poliklinikou Vltavínská měly vzniknout parcely pro 50 rodinných domů, v sousedství by měla vzniknout zahrádkářská kolonie. Vznikne tak několik nových ulic. Jako první část úprav by měla vzniknout silnice mezi parkovištěm u Polikliniky Vltavínská a komunikací u baseballového hřiště. Na konci listopadu roku 2020 by měly být připraveny inženýrské sítě pro stavbu nových domů. V roce 2020 bylo také oznámeno, že parcel pro stavbu rodinných domů bude celkem 42. Další rozšíření by mělo nastat na ploše někdejšího jahodového pole jižně od prodejny Lidl. V listopadu roku 2020 bylo oznámeno, že parcel bude celkem 43. Prodány budou formou aukce, která by měla být zahájena v lednu roku 2021. Součástí stavby inženýrských sítí je i dostavba a rekonstrukce parkoviště u polikliniky Vltavínská. Bylo oznámeno, že aukce by se měla konat v březnu roku 2021. Domy, které budou na parcelách stát mají určeny parametry vzhledu a stavby. Domy budou muset být zkolaudovány do roku 2024 a jejich majitelé je nebudou moci prodat do roku 2029. Bylo také rozhodnuto, že ulice budou pojmenovány dle příběhu Antonína Kaliny, tj. ulice v nové čtvrti se budou jmenovat Antonína Kaliny, Pavla Kohna a Jindřicha Flussera. V březnu roku 2021 bylo oznámeno, že z důvodu pandemie onemocnění covid-19 bude aukce nový parcel odložena z počátku března na neurčito. V dubnu téhož roku bylo oznámeno, že aukce proběhne v květnu roku 2021.
V roce 2020 bude zbourána budova bývalého domova důchodců na Kubešově ulici, stejně tak bude zbourána budova Základní školy Cyrilometodějská v Zahradníčkově ulici. Místo budov bude postavena nová budova domova důchodců.

Území
Horka-Domky se nacházejí jižně od centra města, mezi ulicemi Koželužská, Hrotovická a Bráfova třída. Jižní hranice části je již okrajová část města a sousedí se Stříteží.
V části Horka-Domky se nachází mimo jiné železniční nádraží Třebíč s novým autobusovým terminálem, starý třebíčský hřbitov a také Strážná hora s kaplí zvanou Kostelíček, věžovým vodojemem přebudovaným na muzeum třebíčského vodárenství a rozhlednu, telekomunikační věží a kalvárií.

Památky
• Kostel svatého Václava a svaté Ludmily
• vodojem Žákova zahrada – vodojem, který jímá vodu z pramene u Heraltic, která samospádem teče do vodojemu u tzv. Kostelíčka a následně do jímek v Žákově zahradě
• Secesní vila Milana Kubeše na rohu Nádražní a Litoltovy ulice. Vila byla zařazena do seznamu slavných vil. Byla postavena architektem a vrchním technickým radou Milanem Kubešem, který si ji v počátcích 20. let postavil sám pro sebe. Vila má tři patra, kdy původně byl v každém z pater samostatný byt, rodina Milana Kubeše žila v prostředním patře a zbylé byty pronajímala. Vila je dlouhodobě na prodej.

PLASTIKA GNÓMON
Roku 1897 byla na tomto místě vytvořena plastika gnómonu mířícího k nejjasnější hvězdě malého medvěda - k Polárce.
GPS : 49.2133603N, 15.8758256E

VRCH STRÁŽNÁ HORA
GPS : 49.2097575N, 15.8731172E

MÁCHOVO JEZÍRKO
GPS : 49.2107831N, 15.8706408E

ROZHLEDNA NA KOSTELÍČKU
Typ/materiál : zděná vodárenská věž
Lokalita : Strážná hora (též Kostelíček), jihozápadní okraj Třebíče (konec ulic Hladíkova a Arbesova)
Nadmořská výška : 480m
Okres : Třebíč
Období výstavby : září 1936 – listopad 1938, novodobá rekonstrukce: říjen 2014 – srpen 2015
Oficiální zpřístupnění : 3. září 2015
Výška vyhlídkové plošiny : 25m
Počet schodů : 104
Otevírací doba :
•duben a říjen : víkendy 10:00 - 16:00
• květen až září: denně 10:00 - 17:00
Přístup : Ze silnice č. 360 z Třebíče na Jaroměř nad Rokytnou odbočit cca 400m za podjezdem vpravo do ulice Zahradníčkova a kolem muzea staré zemědělské technicky pokračovat ulicí Arbesova až k rozhledně. Zaparkovat lze před cedulí zákaz vjezdu asi 50m před rozhlednou.
Historie : Další z řady vodárenských věží, která byla upravena na turistickou rozhlednu, nalezneme na Strážné hoře v Třebíči. Vodojem zvaný Kostelíček (podle poblíž stojícího kostelíku Povznesení sv. Kříže) byl vystavěn v důsledku nedostatku pitné vody pro rostoucí počet obyvatel Třebíče i pro účely průmyslu po 1. sv. válce. Když byla v roce 1935 schválena výstavba nového vodovodu (přivádějící vodu ze 14km vzdálených Heraltic), stal se jeho součástí i nový věžový vodojem. Jeho vybudování proběhlo v letech 1936 až 1938 firmou Ing. Oldřicha Nikla z Brna, který celý nový vodovod projektoval, a bratří Redlichů z Brna. Náklady na stavbu vodárenské věže dosáhly cca 15 mil. Kč.
Věžový vodojem byl v provozu do konce 70. let minulého století, kdy byla jeho kapacita již nedostačující (objem jeho nádrže byl „pouze“ 50 m3) a jeho funkci postupně převzaly jiné vodojemy v okolí. Stavba začala chátrat, na jejím vrcholku se objevily antény telekomunikačních společností. V roce 2010 naštěstí vznikl na základě iniciativy ředitele Vodovodů a kanalizací, a.s., divize Třebíč, pana Ing. Jaroslava Hedvábného, záměr celou věž upravit, umístit zde expozici o vodárenství a nejvyšší část využít jako turistickou rozhlednu. Samotnou rekonstrukci provedla dle studie a projektu Ing. Pavla Hrůzy a Ing. Jana Lukáška třebíčská firma Kapucín v období říjen 2014 až srpen 2015, a to o celkových nákladech 3,2 mil. Kč.
Rozhledna byla slavnostně otevřena ve čtvrtek 3. září 2015 za účasti pozvaných hostů, zejména představitelů obcí, které jsou členy svazku VAK Třebíč, jejímž je rozhledna majetkem. V Pasáži byl oficiálně představen projekt a celou akci odstartoval svým projevem starosta města Pavel Janata. Veřejnosti je rozhledna přístupná od soboty 5. září 2015. Kromě výhledu z horní části vodojemu si je možné uvnitř objektu prohlédnout expozici vývoje třebíčského vodárenství od středověku po dnešní dobu nebo shlédnout audiovizuální pořad s tématikou vody dle vlastního výběru v dříve nepřístupné komoře vodojemu.
Díky rekonstrukci vodojemu a jeho zpřístupnění obsadila vodárenská společnost na jaře 2016 třetí místo v soutěži Cena hejtmana Vysočiny za společenskou odpovědnost.
GPS : 49.2094967N, 15.8735661E

Období

Statistiky

  • 20 fotek
  • 0 se líbí

Fototechnika

Samsung SM-A515F

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
TŘEBÍČ - HORKA - DOMKY
Komentáře Přidat