Název

ŘÍP

Popis

VRCH ŘÍP
Říp je bájnou horou, kdy sem podle pověsti přišel praotec Čech, rozhlédl se do krajiny a rozhodl se zde usadit. Zdaleka viditelná hora je sopečného původu, jejíž vrchol se tyčil do výše více než 1 kilometr nad úroveň současného vrcholu. Dnes je Říp značně snížen zvětráváním. Turisté mohou na vrcholu navštívit rotundu sv. Jiří. z 12. století.
GPS : 50.3865333N, 14.2896225E

ROTUNDA SVATÉHO JIŘÍ A SVATÉHO VOJTĚCHA
Hora Říp je od nepaměti středem staré sídelní oblasti. Pod horou se vystřídalo několik pravěkých kultur, avšak žádná z nich aktivně neosídlila temeno hory, neboť to od nepaměti patřilo bohům. Posvátný význam hory dokládá románská rotunda, která patří k nejstarším stojícím svatyním v České kotlině. První písemná zmínka o ní pochází z roku 1126 z pera tzv. Kanovníka vyšehradského. Tehdy kníže Soběslav I. obnovil zbořenou kapli a Jindřich Zdík, nový olomoucký biskup, ji slavnostně vysvětil. Jak vypadala kaple v roce 1126 bohužel neumíme zodpovědět, tím méně se můžeme vyjádřit k podobě a okolnostem vzniku doloženého předchůdce. Snad se tak stalo někdy v 11. století v souvislosti s christianizací míst s přetrvávajícím pohanským kultem.
Rotunda je zasvěcena sv. Jiří a sv. Vojtěchu. Sv. Jiří, jeden ze čtrnácti svatých pomocníků, je v souvislosti s rotundou doložen až v 16. století. Druhého světce, někdejšího pražského biskupa, připomíná papežská listina z roku 1273, která zmiňuje kostel sv. Vojtěcha. Původní zasvěcení není známé. Nejpozději ve 14. století se rotunda sv. Vojtěcha stala farním kostelem. Až do roku 1577 vlastnili Říp strahovští premonstráti, kteří jej prodali Vilémovi z Rožmberka. Za Lobkoviců zanikla řipská fara a kostel se stal filiálním pod správou roudnického proboštství. Za josefínských reforem byl zrušen zdejší hřbitov, poustevna (zbořená v roce 1826) i poutní tradice. S rozmachem obrození ožila i hora Říp, která se stala dějištěm obnovených poutí i politických manifestací. Jedno z nejpočetnější shromáždění proběhlo v roce 1868, kdy byl z hory vylomen základní kámen pro stavbu Národního divadla. V této emočně vypjaté době došlo k renovaci rotundy a české společnosti byly připomenuty zašlé legendy o původu Čechů.
Další výraznější stavební úpravy se odehrály za éry komunismu, kdy se z rotundy stal památník slovanské vzájemnosti a rotunda i s horou byla prohlášena za národní kulturní památku.
Rotundu na hoře Řípu dnes spravuje Římskokatolická farnost Roudnice nad Labem a nadále slouží bohoslužebným účelům. Mše svatá se zde v letním období koná každou první neděli v měsíci. Svátek sv. Vojtěcha (23.4.) a sv. Jiří (24.4.) určuje datum konání Řipské pouti. V turistické sezóně je rotunda otevřená pro veřejnost.
Více na : www.farnostroudnice.cz
GPS : 50.3864386N, 14.2895042E

MÍSTO PŮVODU ZÁKLADNÍHO KAMENE NÁRODNÍHO DIVADLA
Z tohoto místa na hoře Říp pochází jeden z devatenácti základních kamenů národního divadla. Původně měl být základní kámen pouze jeden, a to odtud z Řípu. Kameny byly slavnostně položeny 16. května 1868.
Vstup : volný
GPS : 50.3890322N, 14.2894853E

ROUDNICKÁ VYHLÍDKA
Na obvodu hory Říp se nacházejí tři vyhlídky. Na severu Roudnická, na jihu Pražská a na východě Mělnická. Pojmenovány jsou dle měst, ke kterým vyhlídky směřují. K Roudnické vyhlídce vás zavede pěšina, která začíná za rotundou sv. Jiří a sv. Vojtěcha. Spatříte odtud pěkné výhledy na Roudnici nad Labem.
Vstup : volný
GPS : 50.3892367N, 14.2879272E

MĚLNICKÁ VYHLÍDKA
Na obvodu hory Říp se nacházejí tři vyhlídky. Na severu Roudnická, na jihu Pražská a na východě Mělnická. Pojmenovány jsou dle měst, ke kterým vyhlídky směřují. Mělnická vyhlídka se nachází na turistické značené cestě vedoucí z obce Rovné na vrchol hory.
Vstup : volný
GPS : 50.3880167N, 14.2920750E

PŘÍRODNÍ PAMÁTKA HORA ŘÍP
Přírodní památka zahrnuje celou zalesněnou část mýtické hory. Jedná se o třetihorní vulkanický čedičový vrch, na jehož úbočí se nachází rozsáhlá suťoviště. Původně se jednalo o bezlesý vrch pokrytý stepní vegetací - k umělém zalesnění dubohabřinou došlo v 19. století. Biologicky nejzajímavější však zůstaly zbytky původní stepi kolem skalních výchozů.
Z chráněné květeny zde můžeme nalézt křivatec český, kosatec nízký nebo bělozářku liliovitou. Žije zde velké množství bezobratlého hmyzu, z nichž řada patří mezi ohrožené druhy.
Vyhlášená rozloha : 81,40 ha
GPS : 50.3854306N, 14.2881864E #cestování #vesnice #kouzelnezahrady #příroda

Období

Statistiky

  • 54 fotek
  • 1 se líbí

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
ŘÍP
Komentáře Přidat