Název

KLENTNICE

Popis

Obec Klentnice se nachází cca 4 km severně od Mikulova. Jedná se o rekreační a vinařskou obec v Mikulovské vinařské podoblasti (viniční tratě Bavorsko, Stará hora, Pod Klentnicí, Pod lomem, Nad sv. Leonardem). Žije zde 515 obyvatel.

Historie obce
První písemná zmínka o obci pochází z roku 1322. V roce 1575 ji získaly spolu s Mikulovem knížata z Dietrichštejna, která z tohoto území odešla až v roce 1945 po skončení druhé světové války. Od 1. července 1980 do 23. listopadu 1990 byla obec součástí Mikulova.

Počet obyvatel
Podle posledního sčítání lidu bylo v obci Klentnice registrováno 155 adres a 167 domácností, počet obyvatel 555. Z celkového počtu obyvatel bylo žen 328 a mužů 227 (pod 15 let dívek 25 a chlapců 37).

Pamětihodnosti
Kulturní památky
• Kostel svatého Jiří – barokně klasicistní stavba od Jana Karla Hromádka z let 1783–1785 s vnitřní výzdobou sochaře Ondřeje Schweigla a malíře Josefa Winterhaldera.
• Zřícenina hradu Sirotčí hrádek na vápencovém bradle nad obcí
• bývalá fara vedle kostela, nyní kavárna
• sochy svatého Leonarda, Floriána, Jana Nepomuckého
Přírodní památky
• Národní přírodní rezervace Růžový vrch.
• Přírodní památka Kočičí skála
• Přírodní památka Kočičí kámen
• památná lípa v centru obce

COFFEE MUSEUM
Nachází se v domě stejně starém jako vystavované kávovary samy.
Osudy strojů jako by zde souzněly s patinou zdí tohoto klentnického domu.
Odlesky jejich chromů vystupují na pozadí starých výmaleb.
Exponáty se zde seřazují do pravidelného šiku tak, aby na Vás zapůsobily svojí krásou a silou.
Kolik asi každý z nich uvařil šálků kávy?
Koho všeho asi svým lahodným nápojem těšil?
Třeba řemeslníky s koženou brašnou přes rameno spěchající ráno do práce, obchodníky v obleku a kravatě odpočívající po obědě,
staré dámy usmívající se nad černobílými fotografiemi, spisovatele s notesem stále při sobě anebo slečny s krásnými rety...
Každý kávovar má svoji individualitu a proto je vystaven vždy sólově na jednotlivém podstavci.
Všechny stroje jsou hrdými veterány, kteří mají mnoho společného s kolegy automobily.
Při procházce mezi nimi zapomenete na současnost a zamíříte prostřednictvím vlastní imaginace okořeněné klentnickými alchymisty nálady do lůna dvacátého století.
Vstupte směle chodbou, projděte pultovým koloniálem s rozmanitým zbožím až ke dvěma výstavním pokojům. Váš výlet voňavou historií kávy může začít…
Individuální prohlídky jsou možné po domluvě na Farní recepci.
Toto je ochutnávka z naší expozice.
Otevírací doba muzea
• pátek – neděle
• 10:00 – 17:00
Kavárna
Stylová nekuřácká kavárna v Klentnici na trase cyklostezky pod Pálavskými vrchy. Nabízíme lahodnou kávu, zážitkový salónek Coffee spirit, farní knihovnu, vinný sklep, ubytování v nově vybudovaných netradičně řešených pokojích, prostornou terasu, dětské hřiště. Od jara do podzimu pořádáme oblíbené koncerty a zajímavé akce, na přání také svatby a rodinné oslavy. Zakoupíte u nás také netradiční suvenýry a dárkové poukazy. Vedení kavárny řídíme srdcem a prioritou je pro nás Vaše spokojenost a nevšední zážitek.
Naše káva
Káva je plného krémového těla, velmi komplexní. V suchém aroma dominuje vůně lískových oříšků. V espressu vyniká čokoládová chuť s chutí pečených broskví a doteky citronu, s velmi kořeněným dlouhotrvajícím dozníváním.
Směs káv odrůdy arabica, plně certifikovaná BIO. Ačkoliv označení BIO nezaručuje vynikající kvalitu produktu, v tomto případě jde ruku v ruce vysoká kvalita s ekologickým zemědělstvím. Tuto směs tvoří 3 druhy kávy: brazilská Fazenda Nossa Senhora de Fatima - káva variety Icatu z regionu Cerrado; etiopská Sidamo gr. 2 organic a poslední indická Arabica Organic Baalmadi Estate.
Espresso směs Café Fara u nás můžete také zakoupit v balení 250g a 1,5kg.
Kuchyně
Dbá na čerstvost ingrediencí, ze kterých s radostí tvoříme pokrmy pro vás. Používané suroviny jsou především lokální, přímo od našich farmářů. Snažíme se využít plodnosti Pálavy a na vlastních políčkách pěstujeme různé druhy zeleniny včetně rajčat a některé druhy ovoce. Naše pokrmy vycházejí z tradic naší vlasti a vlivů sousedního Rakouska. Při tvorbě receptů mnohdy čerpáme z knih i 100let starých a snažíme se tyto zkušenosti zakomponovat do požadavků dnešní doby za pomoci moderních technologických úprav. Nechceme vás pouze nasytit, ale především pro vás vytvořit nevšední gurmánský zážitek tak, abyste od nás odcházeli s příjemným pocitem a dobrou náladou. Nezapomínáme ani na zdravý životní styl. Vždy u nás naleznete vegetariánský pokrm či bezlepkový dort. Naši farní kuchyni tvoří také cukrářské výrobky, vlastní pečivo a mnoho originálních specialit, které jsou k zakoupení ve farním obchůdku. Těšíme se na vaši návštěvu a doufáme, že pokrmy obsažené ve farní nabídce vás osloví a hlavně vám budou chutnat! Váš úsměv je naše radost a odměna za to, co pro vás děláme s láskou a nadšením.
Otevírací do ba restaurace a farního obchůdku
• pondělí – neděle
• 10:00 – 19:00
Kontakt
Telefon : 519 321 755
E – mail : info@cafefara.cz
Web : www.cafefara.cz
GPS : 48.8435019N, 16.6446894E

KOSTEL SVATÉHO JIŘÍ
Zbudován podle projektu Jana Karla Hromádka v letech 1783–85. Jednolodní orientovaná stavba v pozdně barokním slohu s prvky klasicismu. V interiéru zděný hlavní oltář s obrazem svatého Jiří od Josefa Winterhaldera mladšího. Autorem sochařské výzdoby je údajně Ondřej Schweigl. Kostelní varhany pocházejí ze zrušeného minoritského kostela v Olomouci.
GPS : 48.8436667N, 16.6444581E

POMNÍK VOJÁKŮM RUDÉ ARMÁDY
GPS : 48.8438569N, 16.6441806E

SOCHA SVATÉHO FLORIÁNA
Barokní sochu nechal vyrobit Josef Janka z vděčnosti, že přežil ztroskotání lodi na Dunaji roku 1853.
GPS : 48.8427414N, 16.6436728E

SOCHA SVATÉHO LEONARDA
Socha pochází z roku 1791. Dříve stála u staré polní cesty z Pavlova do Mikulova.
GPS : 48.8413697N, 16.6425289E

ZŘÍCENINA HRADU SIROTČÍ SKÁLA
Gotický hrad byl postaven na přelomu 13. a 14. století na dvou vápencových bradlech. Nacházela se v něm i kaple. Název hradu je odvozen od jména posledního majitele Siegfrieda Waise (v překladu Sirotek). Po něm hrad vlastnili Lichtenštejnové. Ti ho už nevyužívali trvale a v 16. století je podle historických pramenů uváděn jako pustý. Do současnosti se dochovaly pouze jeho zbytky věže a zdí.
Na Sirotčím hrádku se natáčel film Třetí skoba pro kocoura.
Vstup : volný
GPS : 48.8454781N, 16.6405719E

VYHLÍDKA NAD KLENTNICÍ
GPS : 48.8456375N, 16.6419303E

VYHLÍDKOVÉ MÍSTO
GPS : 48.8466969N, 16.6398558E #cestování #vesnice #příroda #kouzelnezahrady

Období

Statistiky

  • 120 fotek
  • 1 se líbí

Nastavení

Nahlásit album
Reklama
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
KLENTNICE
Komentáře Přidat